2020-2021


Academic Competitions / Science & Technology Competitions / Speech CompetitionsVisual Arts CompetitionsSports CompetitionsMusic CompetitionsOthers

Academic Competitions
亞洲國際數學奧林匹克公開賽總決賽
小學五年級組
小學三年級

銀獎

優異獎

6E 吳天藝
4B 吳卓穎
語文智能之中英文寫作比賽
初小組中文寫作

優異獎

4F 宗可兒
Hong Kong Mathematics & Math Olymplad Open
Primary Four Mathematics Division

Gold Award

4E LAM YAT HEI
數學智能之第四屆全港數學挑戰賽
小學二年級組


亞軍

卓越獎

2B 吳天駿

2E 楊雅詠
粵港澳大灣區數學競賽預選賽(香港賽區) 一等獎 6E 吳天藝
Thailand International Mathematical Olympiad Final Round
Semi-Final

Heat Round


Silver Award
Gold Award
Silver Award
Gold Award
Bronze Award

6E NG TIN NGAI
6E NG TIN NGAI
2B NG TIN CHUN
6E NG TIN NGAI
2B NG TIN CHUN
Science & Technology Competitions
---
--- ---
Speech Competitions
---
---
---
Visual Arts Competitions
香港動漫海濱樂園漫畫寫生大賽小學組 優異獎 6D 何琛言
小紅熊全港兒童繪畫創作比賽
兒童組

金獎

3G 胡靖琋
全港中小學生街道牌設計比賽
高小組

優異獎

6C 劉心蓓
布口罩手作設計比賽
兒童組

優異獎

1B 張銘軒
Sports Competitions
3rd Quarter Fencing Competiition
U6 Girl's Epee
U7 Girl's Epee
U8 Girl's Epee

2nd Runner-up
2nd Runner-up
2nd Runner-up

1C LAU JANIS
1C LAU JANIS
1C LAU JANIS
7th The World Dancer Championship Youth Square Y-Studio
Barbie Girl

2nd Prize

1F CHAN CHEUK YING
Hong Kong Primary School & Kindergarten
Invitation Competition
Boys' Foil U6


Champion


1F XIE KE AN
3rd Quarter Fencing Competiton
U6 Boys's Foil

2nd Runner-up

1F XIE KE AN
中國香港跳繩總會 - 全港網上分齡跳繩比賽
8-9歲女子組總成績
8-9歲女子組單人繩個人花式比賽
8-9歲女子組三分鐘單人繩耐力跳

冠軍
冠軍
亞軍

4B 吳綽琳
4B 吳綽琳
4B 吳綽琳
Music Competition
21st Concorso Internazionale
Valsesia Musica Juniores Premio Monterosa
Kawai


Second Prize


5D TANG SHING HEI
Hong Kong International Music & Arts Festival
Guangdong Region Violin Own Choice Class - Children Class

Bronze Award

2A YUAN QIANFANG
Tokyo International Youth Music Competition
Piano John Thompson Class A
Strings Elementary Group

Champion

Champion

2B TSE HO YAN

1B MA LOK YEE KARIS
香港青少年及兒童鋼琴比賽
兒童B組

金獎

3E 莫希晴
香港青年兒童音樂家大賽
小學初級組豎琴

銀獎

2A 毛湘湘
第七屆香港國際音樂節音樂比賽香港賽區(藝韻盃)網上視頻初賽
兒童木管樂組

第一名

5B 黃諾彤
第十一屆香港演奏家音樂大賽
兒童木管樂組

冠軍

5B 黃諾彤
11th Hong Kong Virtuosos Music Competition
Solo Woodwinds Children's Class

Champion

6A WONG LOK TUNG
菁藝盃音樂比賽
約翰湯姆遜第一級組

冠軍

2B 謝昊殷
Festival International Of Music and Dance
in Andorra La Vella
Diploma


Laureate I Prix


4E WONG SUM YUET
13th HK Students Open Music Competition
Flute - Grade 8

First Place

6A WONG LOK TUNG
International Fringe Music Festival & Competition
Teenager Class (Woodwind)

Second Honour

6A WONG LOK TUNG
國際青少年音樂大賽
傑出少年組長笛

第二名

6A 黃諾彤
香港學界音樂大獎賽
長笛分齡自選樂曲組別

冠軍

6A 黃諾彤
International Fringe Music Festival & Competition
Children Class (Percussion)
Youth Class (Percussion)

Second Honour
Second Honour

2G TANG YAN LONG ENOCH
4A TANG YAN SHEK ISAAC
Others
--- --- ---